Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Новий цивільний процесуальний кодекс: залишення позову без розгляду

Одна з особливостей «нового» Цивільного процесуального кодексу України - розгалужена система норм-противаг, спрямованих на протидію усіляким зловживань правами сторін і їх хитрощів, які допускала попередня редакція кодексу і які вкрай негативно позначалися на виконанні безпосереднього завдання судів - своєчасному здійсненні правосуддя.

Цікавим нововведенням в нинішній редакції Цивільного процесуального кодексу стало більш пильна увага законодавця до інституту залишення позову без розгляду та наслідків такого завершення справи.

Так, серед нововведень - скорочення стадій процесу, на яких позивач володіє безумовним правом на залишення позову без розгляду шляхом звернення до суду з відповідною заявою.

Якщо раніше, в редакції процесуального закону до 03.10.2017 р позивач мав право заявити вимогу про залишення позову без розгляду на будь-якій стадії судового процесу, аж до судових дебатів, то тепер таке право існує лише до переходу суду до розгляду справи по суті, що значно обмежує можливості «експериментів» позивача з затягуванням судового процесу. Частою була ситуація, коли перед самими дебатами, вже після дослідження наданих сторонами доказів та обставин справи, позивач несподівано передумував «судитися» і залишав позов без розгляду. А вже на наступний день в суд надходив аналогічний позов.

Такий процесуальний маневр був задуманий для утримання стану спору між сторонами або щодо конкретного майна, а метою його було примусити опонентів до ведення переговорів на вигідних позивачеві умовах.

Тепер часовий період, коли позивач зможе штучно підтримувати актуальність спору істотно звузився: перехід суду до розгляду справи по суті в реаліях актуальної редакції кодексу займає незрівнянно менший час, ніж раніше займав перехід до судових дебатів.

Разом з тим і повноважень щодо протидії зловживанням правами у суду стало відчутно більше. Як відомо, законодавець наділив суд правом залучати учасників справ до відповідальності за зловживання їх процесуальними правами шляхом накладення серйозних штрафів (від 0,3 до 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Повертаючись до практичних аспектів питання, слід зазначити наступне. Право на залишення позову без розгляду за заявою позивача виникає з моменту відкриття провадження до переходу суду до стадії розгляду справи по суті. При цьому наслідком розгляду заяви позивача про залишення позову без розгляду є винесення судом ухвали про залишення позову без розгляду з підстав п.5 ч.1 ст. 257 ЦПК України. Разом з тим, якщо позивач пропустить строк на подачу заяви про залишення позову без розгляду, суд, в силу положень ст. 126 ЦПК України, залишить без розгляду таку заяву, а не позов, і продовжить розгляд спору по суті.


Тут слід згадати про положення п. 3 ч.1 ст. 257 ЦПК України, які передбачають залишення позову без розгляду в разі, якщо належним чином повідомлений про час і місце судового засідання позивач повторно не з'явиться в таке засідання: ця норма працює без обмеження по стадії судового розгляду. Це означає, що втративши інтерес до розгляду справи, після переходу суду до розгляду справи по суті, позивач, який раніше звернувся б із заявою про залишення позову без розгляду, просто перестане бути в засідання, і суд буде змушений залишити позов без розгляду.

На окрему увагу заслуговують нові підстави для залишення позову без розгляду - за клопотанням відповідача (п. 10 ч. 1 ст. 257 ЦПК). Передумовою до виникнення у відповідача права на звернення до суду із заявою про залишення позову без розгляду вбачається невнесення позивачем на депозит суду суми забезпечення попередніх судових витрат відповідача у встановлений судом строк, якщо суд визнає обов'язковим таке забезпечення прав відповідача.

Слід зазначити, що звернення до суду із заявою про залишення позову без розгляду по даних підставах є виключним правом відповідача, а не його обов'язком, тому якщо від відповідача подібної заяви не надійде, суд зобов'язаний продовжувати розгляд справи.

Проблемними в цій ситуації залишаються питання термінів подачі відповідачем такої заяви, які резонно було б обмежити, встановивши термін подачі заяви в днях, або обмеживши стадією судового розгляду по аналогії з положеннями п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК. Навпаки, якщо залишити це питання неврегульованим, відповідач отримає певну процесуальну перевагу над позивачем в тому плані, що позивач, як і раніше, буде зобов'язаний доводити свою позицію, а відповідач матиме в запасі можливість залишити справу без розгляду вже тоді, коли всі «карти» будуть розкриті. При цьому в період актуальності основної справи позивач не зможе подати аналогічний позов.

При цьому, якщо відповідач усвідомлює своє свідомо програшне становище і швидке вирішення спору не в його інтересах, він, відтягуючи до останнього момент подачі заяви про залишення позову без розгляду, отримує можливість затягнути розгляд спору по суті, фактично, вдвічі.

Крім того, неоднозначною виглядає ситуація, коли позивач внесе на депозит суду суму забезпечення попередніх судових витрат відповідача, вже після закінчення встановленого судом терміну, але до подання заяви про залишення позову без розгляду - чи збережеться у відповідача право на подачу заяви про залишення позову без розгляду чи ні?

Ще однією новелою інституту залишення позову без розгляду стало положення п. 9 ч. 1 ст. 257 ЦПК, яким закріплено право суду залишити позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подасть витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору. Такі положення закону спрямовані на дисциплінування позивача і диктують йому необхідність підтримки активної позиції в суперечці. При цьому, халатне ставлення до судового розгляду буде свідчити про відсутність у позивача інтересу до вирішення суперечки, і, як наслідок, залишення позову без розгляду.

Рішення суду про залишення позову без розгляду має форму визначення, яке може бути оскаржене за загальними правилами, встановленими ЦПК з урахуванням перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України та інші законодавчі акти».

У підсумку слід зазначити, що залишення без розгляду може стосуватися як позову в цілому, так і окремих його вимог. При цьому не варто забувати, що залишення вимоги без розгляду не перешкоджає повторному зверненню позивача до суду з аналогічною вимогою.

Джерело: sud.ua

Блог Юрист Луцьк

Юрист Луцьк, Адвокат Луцьк Матвіюк Наталія Росиславівна

Юрист Луцьк, Адвокат Луцьк, Юридичні послуги у Луцьку на Волині та Західній Україні, Реєстрація та припинення юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Луцьк, внесення змін в установчі документи, договірна та кадрова робота, юридичне обслуговування підприємств та підприємців, позовна робота. (099) 634-86-83; (096) 855-08-88; yurist-1@ukr.net
  • Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій (щодо скасування реєстрації...

  • Плату за оренду земельних паїв запропоновано встановити у розмірі не менш ніж 10% вартості чорноземів. Сьогодні мінімальна ставка — 3%.У...

  • В Україні з'явиться Державна аудиторська службаКабмін вирішив створити Державну аудиторську службу України, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення. Служба утворюється...

Портал новин

Блог Адвокат Луцьк

Адвокат Луцьк, Юрист Луцьк, Юридичні послуги у Луцьку

Реєстрація та припинення юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Луцьк, внесення змін в установчі документи, договірна та кадрова робота абонентське обслуговування підприємств та підприємців, позовна робота, сімейні, трудові, спори, інші юридичні послуги. (099) 634-86-83; (096) 855-08-88; yurist-1@ukr.net
Ви знаходитесь: Home Новини Новий цивільний процесуальний кодекс: залишення позову без розгляду

Rambler's Top100 HotLog Рейтинг@Mail.ru МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

bigmir)net TOP 100 Анализ веб сайтов

 Счетчик тИЦ и PR Яндекс.Метрика