Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Робота платників податків-спрощенців у 2012 році

     З нового року спрощенці будуть жити за новими правилами. 20 жовтня парламент прийняв у цілому вистраждані зміни до Податкового кодексу (законопроект 8521), які наберуть чинності з 1 січня 2012 року. Цей закон - відгомін «податкового майдану».

      Тоді підприємцям вдалося домогтися того, щоб влада виключила найбільш одіозні норми з Податкового кодексу. Завдяки цьому єдиний податок був збережений хоч у якомусь вигляді. З тих пір від влади звучало багато обіцянок врахувати зауваження бізнесу в новій редакції закону про спрощену систему. Обіцяв президент Віктор Янукович, прем'єр Микола Азаров, віце-прем'єр Сергій Тігіпко ... Компромісний варіант порошився в парламенті все літо. За цей час десятки тисяч підприємців втратили роботу або пішли в тінь. Згідно зі статистикою ДПАУ, кількість спрощенців цього року скоротилося на 127 тис. порівняно з минулим (за даними на 1 липня 2011-го). Певне, побоюючись чергових масових протестів, парламент все ж включив до порядку денного розгляд цього законопроекту. Новий закон про спрощену систему не ідеальний, однак нові правила все ж прогресивніші колишніх. Незважаючи на те що в деяких випадках ставка податку зросла, спрощенцям дозволили працювати з юрособами і збільшили поріг обороту до 5 млн грн.

    Одне з основних нововведень закону - поділ підприємців на чотири групи в залежності від доходів та кількості найманих працівників. Від приналежності до тієї чи іншої групи буде залежати, зокрема, ставка податку.

     Так, до I групи віднесені фізособи-підприємці, які торгують на ринках або надають побутові послуги населенню. Законом визначено 39 видів таких послуг. При цьому підприємці I групи не можуть мати найманих працівників, а обсяг їх річного доходу не може перевищувати 150 тис. грн. Для цієї категорії спрощенців, як для дітей, встановлена ​​ставка податку в розмірі 1-10% мінімальної зарплати (МЗ, 10-100 грн). До II групи віднесені фізособи, які надають послуги, в тому числі побутові, вже не тільки населенню, але й іншим спрощенцям, займаються виробництвом або продажем товарів, а також ресторанним бізнесом. Вони можуть найняти до 10 осіб персоналу, а їхній річний дохід не може перевищувати 1 млн грн. Ставка податку для таких підприємців - 2-20% МЗ (20-200 грн).   

       Також скасовується норма, згідно з якою фізособи-спрощенці повинні платити 50% ставки єдиного податку (ЄП) за кожного найнятого працівника. Підприємці зможуть раз на рік піти у відпустку і, відповідно, не платити податок за цей місяць. Також податок не сплачується в разі надання копії лікарняного на термін понад 30 днів. Правда, це стосується лише тих, у кого немає найманих працівників.

      

Підприємці I і II груп мають право сплатити податок авансом за весь податковий період (для першої групи - рік, для другої - квартал). Але, як показує практика, ця норма в підсумку може стати добровільно-примусовою. «Крім того, відпадає необхідність у щорічній перереєстрації спрощенців, так як Свідоцтво про сплату єдиного податку видаватиметься безстроково», - зазначає керівник управління податкового законодавства АТ «АФ« АКТІО »Валерій Бєлкін. 

       Варто зазначити, що для II групи вдвічі підвищено стеля можливих доходів (нині для фізосіб-спрощенців - 500 тис. грн). Обмеження доходів для всіх категорій визначені в конкретних цифрах, а ставки податків - у мінімальних зарплатах. А це означає, що мінімальна зарплата буде рости і, отже, збільшаться ставки податків, а максимальний дохід не буде навіть індексуватися відповідно до рівня інфляції!   

       Ще одна неприємність: деяким підприємцям доведеться віддавати державі більше, ніж сьогодні. Так, зараз фізособи сплачують ЄП у розмірі 86 грн та єдиний соціальний внесок (ОСВ) - 333,12 грн. А з нового року податок складе 100-200 грн плюс ОСВ,  теж підвищиться. До речі, підприємці просили зменшити ОСВ хоча б для першої категорії спрощенців. Але дана ініціатива не знайшла підтримки уряду.

    ІІІ і ІV групи єдинників можуть стати платниками ПДВ. III група - фізособи з десятьма (і менше) найманими працівниками. Дохід таких підприємців не повинен перевищувати 3 млн грн. IV група - юрособи, працевлаштуватися не більше 50 осіб. Дохід цих фірм не вище 5 млн грн. Вони обкладаються податком у 5% доходу в разі несплати ПДВ або 3% доходу, плюс ПДВ. З одного боку, законодавець збільшив для таких бізнесменів максимальний оборот (сьогодні для юросіб ця цифра становить 1 млн грн), але з іншого - значно обмежив можливість маневру при визначенні статусу - платник / неплатник ПДВ. 

        Слава Богу, скасовується скандальний п. 139.1.12 ПК, згідно з яким СПД на загальній системі оподаткування забороняється відносити на витрати суми, сплачені спрощенцям за придбання товарів і послуг. «Дана норма порушувала один із принципів податкового законодавства, а саме рівність всіх платників», - говорить Валерій Бєлкін. Але, по-перше, компаніям, що працюють зі спрощенцями, доведеться разом з податковою декларацією подавати до ДПС ще й перелік доходів і витрат «у розрізі контрагентів» - платників єдиного податку. При бажанні податківці можуть використовувати цю норму для дискримінації малого бізнесу. По-друге, попрацювати з юрособами без реєстрації платником ПДВ зможуть далеко не всі. Адже згідно з п. 181.1. НК, при досягненні обороту по таких операціях в 300 тис. грн спрощенці, у тому числі фізособи, зобов'язані реєструватися платниками ПДВ. І навіть якщо фізособа віднесено до II групі (річний дохід - до 1 млн грн) і працює лише з юрособами, йому доведеться або обмежити дохід до 300 тис. грн на рік, або ж переходити в III групу і, отже, платити ЄП у відсотках від доходу і ПДВ.

        Сьогодні спрощенцям вкрай складно отримати свідоцтво платників ПДВ, навіть незважаючи на п. 181.1. НК. Чи буде знята ця проблема - залежить, мабуть, не стільки від норм НК, скільки від світогляду районних інспекторів. 

        Не обійшлося і без казусів. Валерій Бєлкін підкреслює, що спрощенці, які постачають товари або надають послуги платникам ПДВ протягом року на суму понад 300 тис. грн, зобов'язані зареєструватися платниками ПДВ. «А якщо вид діяльності - поставка періодичних видань - звільняється від сплати ПДВ (ст. 197 п. 197.1.25 ПК), тоді навіщо реєстрація платником ПДВ?» - Дивується фахівець. На це питання теж поки немає відповіді.

         Заступник голови підприємницького комітету ВР Ксенія Ляпіна вважає, що подібні обмеження створять проблеми підприємцям, які працюють як з населенням, так і з юрособами. На думку депутата, власникам такого бізнесу доведеться реєструвати два свідоцтва спрощенця: одне по другій групі, щоб працювати з населенням, а інше - по третій, щоб працювати з компаніями.

      Законодавці в черговий раз звузили сферу застосування єдиного податку. Спрощеною системою не зможуть скористатися представники грального бізнесу, власники пунктів обміну валют, торговці алкоголем, сигаретами та іншими підакцизними товарами, а також ювеліри та антиквари. А деякі види діяльності під забороною для фізосіб-спрощенців, але дозволені для юросіб. Зокрема, це здача в оренду землі понад 0,2 га, приміщень понад 100 кв. м (нежитлових - більше 300 кв. м), аудит і пр. Крім того, спрощеною системою не зможуть скористатися фінустанови і реєстратори цінних паперів. Суб'єкти підприємницької діяльності, у структурі власності яких частка середніх і великих підприємств становить більше 25%, не можуть бути єдинниками. Також податківці не будуть реєструвати як спрощенців нерезидентів та суб'єктів, які мають податковий борг.   

        Встановлюється відповідальність за несвоєчасну сплату фізособою-спрощенцем авансового внеску. За це з підприємця буде стягуватися штраф у розмірі 50% ставки податку. Визначено порядок оподаткування доходів, які перевищили встановлені максимальні доходи для кожної групи. Так, для першої-третьої груп така ставка становить 15%, для четвертої - подвійна ставка. "У складних ринкових умовах відповідальність за перевищення лімітів діяльності приватних підприємців, на мою думку, несправедлива. Адже часто неможливо передбачити, які ціни будуть на той чи інший товар протягом року", - говорить старший юрист ЮФ ENGARDE Іван Міщенко.

Джерело: kontrakty.ua

Блог Юрист Луцьк

Юрист Луцьк, Адвокат Луцьк Матвіюк Наталія Росиславівна

Юрист Луцьк, Адвокат Луцьк, Юридичні послуги у Луцьку на Волині та Західній Україні, Реєстрація та припинення юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Луцьк, внесення змін в установчі документи, договірна та кадрова робота, юридичне обслуговування підприємств та підприємців, позовна робота. (099) 634-86-83; (096) 855-08-88; yurist-1@ukr.net
  • Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій (щодо скасування реєстрації...

  • Плату за оренду земельних паїв запропоновано встановити у розмірі не менш ніж 10% вартості чорноземів. Сьогодні мінімальна ставка — 3%.У...

  • В Україні з'явиться Державна аудиторська службаКабмін вирішив створити Державну аудиторську службу України, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення. Служба утворюється...

Портал новин

Блог Адвокат Луцьк

Адвокат Луцьк, Юрист Луцьк, Юридичні послуги у Луцьку

Реєстрація та припинення юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Луцьк, внесення змін в установчі документи, договірна та кадрова робота абонентське обслуговування підприємств та підприємців, позовна робота, сімейні, трудові, спори, інші юридичні послуги. (099) 634-86-83; (096) 855-08-88; yurist-1@ukr.net
Ви знаходитесь: Home Новини Робота платників податків-спрощенців у 2012 році

Rambler's Top100 HotLog  МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

bigmir)net TOP 100 Анализ веб сайтов